Постанова 2001/5917/2012

Вид Адміністративне
Етап Перша
Регіон Харківська область
Суд Балаклійський районний суд Харківської області
Суддя Соколова К. А.
Категорія Адміністративні справи; Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах зайнятості населення та соціального захисту громадян, зокрема зі спорів щодо:; призначення, перерахунку та зді
Опубліковано 05.03.2013
Роздрукувати

Справа № 2001/5917/2012

2-а/610/7/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.03.2013 року Балаклійський районний суд Харківської області у складі головуючого - судді Соколової К.А., за участю секретаря Матюшенко І.А., позивача ОСОБА_1, представника відповідача -Одерій Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

26.12.2012 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо обмеження під час перерахунку розміру її пенсії за вислугу років; зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області від 05 вересня 2012 року № 18-740, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції Закону станом на 11 березня 2002 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати за період з 01.07.2012 року. А також стягнути з відповідача заподіяну йому моральну шкоду у розмірі 5000 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він працював в органах прокуратури Харківської області з 24 березня 1983 року по 01 вересня 2004 року та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з 2002 року він отримував пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в розмірі 90% середнього заробітку посади заступника прокурора Балаклійського району Харківської області.

В середині вересня 2012 року з листа відповідача йому стало відомо, що йому здійснено перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку на підставі Закону України "Про прокуратуру" в редакції, на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", та з урахуванням Закону України № 3668-VI від 08 липня 2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Таким чином, відповідач здійснив йому перерахунок пенсії у розмірах нижчих, ніж встановлено законодавством України, у зв'язку з чим він змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.

Вислухавши позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури Харківської області з 24 березня 1983 року по 01 вересня 2004 року та набув право на пенсію за вислугу років.

Позивач з 16.10.1978 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України, з 05.04.2002 року його переведено на пенсію за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

До 01 липня 2012 року позивач отримував пенсію в розмірі 90% середнього заробітку посади прокурора Балаклійського району Харківської області.

27 вересня 2012 року з листа відповідача позивачу стало відомо, що 01 липня 2012 року йому проведено перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку на підставі Закону України "Про прокуратуру" в редакції, на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", та з урахуванням Закону України № 3668-VI від 08 липня 2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Так, Законом України № 3668-VI від 08 липня 2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" внесено зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення пенсій.

Новою редакцією ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. ( ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"в ред. від 08.07.2011 року)

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. ( ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"в ред. від 08.07.2011 року)

Таким чином, нова редакція ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України № 3668-VI від 08 липня 2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Новий порядок виплати пенсії, встановлений Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.

Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"в редакції станом на 11.03.2002 року, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не встановлюють.

Частиною 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції станом на 11.03.2002 року, яка діяла на час оформлення позивачем пенсії передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням ч.2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в ред. станом на 11.03.2002 року розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в ред. станом на 11.03.2002 року обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

З урахуванням викладеного, перерахунок пенсії позивачу повинен проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонером, в даному випадку довідки прокуратури Харківської області від 05 вересня 2012 року № 18-740.

Тому, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в ред. станом на 11.03.2002 року, відповідно до якого розмір пенсії ОСОБА_1 повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

Посилання відповідача про те, що підстави для перерахунку пенсії працівнику прокуратури зумовлені внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів"- необґрунтовані.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Відповідно до Законну України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача - є Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі, яке повинно було перерахувати позивачу пенсію згідно довідки прокуратури Харківської області від 05 вересня 2012 року № 18-740, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції станом на 11.03.2002 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити виплату позивачу відповідні виплати зазначених коштів.

Суд відмовляючи ОСОБА_1 в задоволенні стягненні моральної шкоди зазначає наступне:

На підставі ст. 23 ЦК України особа має право відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв»язку із знищенням чи пошкодженням її майна.

Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній особі відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Позивач не надав жодного доказу в підтвердження спричинення йому моральних та душевних страждань.

Враховуючи викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", Законом України № 3668-VI від 08 липня 2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ст. 23 Цивільного кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо обмеження ОСОБА_1 під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років .

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області від 05 вересня 2012 року № 18-740 відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції станом на 11 березня 2002 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати з 01 липня 2012 року.

В задоволенні позовних вимог щодо стягнення моральної шкоди -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: